Liczne rodzaje schodów są dzielone według bardzo różnych klasyfikacji.
Najczęściej są one klasyfikowane ze względu na ich kształt w rzucie poziomym, rodzaj zastosowanego materiału, typ konstrukcji lub kąt nachylenia.
Nie wszystkie rodzaje schodów nadają się do instalowania w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych. Dlatego też warto zapoznać się z tą tematyką, by nauczyć się je rozróżniać.
Kształt schodów w rzucie poziomym
Podstawową konstrukcją, która łączy dwie kondygnacje w najbardziej naturalny sposób są schody proste. Stopnie rozkładają się na jednej linii i nie zakręcają w żadnym momencie. Niestety taka konstrukcja zajmuje bardzo wiele powierzchni, dlatego też istnieją również rozmaite warianty, mogące połączyć piętra wykorzystując o wiele mniej miejsca.
Takie rodzaje schodów to np. konstrukcje zabiegowe lub kręcone. W takich realizacjach bieg zakręca za sprawą zastosowania zmiennych szerokości poszczególnych stopni. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma konstrukcjami polega na tym, że w schodach zabiegowych nie wszystkie elementy mają zróżnicowane rozmiary. Dzięki temu są one o wiele wygodniejsze od w pełni krętych schodów.
Rodzaje schodów ze względu na materiały
Istnieją różne typy materiałów, z których wykonuje się schody. Można spotkać konstrukcje, które zostały oparte na betonie, cegle, kamieniu czy też stali. Jednak w budynkach mieszkalnych najbardziej wygodnym rozwiązaniem są schody drewniane.
Trzeba mieć na uwadze, że wybierając schody można zdecydować się na rozmaite typy drewna. Każdy rodzaj surowca posiada odmienną fakturę, kolorystykę oraz poziom twardości. Zapraszamy do zapoznania się z rodzajami drewna, które wykorzystujemy w swoich realizacjach.
Różne typy konstrukcji
Ważnym kryterium podziału schodów jest ich konstrukcja. Spotkać można zarówno realizacje wykorzystujące policzki (inaczej wangi) – czyli boczne elementy nośne – jak również pozbawione tych elementów.
Polecamy Państwu przede wszystkim schody dywanowe oraz wspornikowe. Dzięki ukryciu elementów konstrukcyjnych uzyskuje się bardzo interesujący efekt wizualny. Takie schody wyglądają na bardzo lekkie, zawieszone w powietrzu – jednak ich konstrukcja jest bardzo wytrzymała i odpowiednio zamortyzowana. Dzięki temu zapewniają one wysoki poziom wygody dla użytkowników.
Podział ze względu na kąt nachylenia
Jednym z dość oczywistych kryteriów klasyfikacji schodów jest ich kąt nachylenia. Konstrukcje najwygodniejsze kierują się ku górze pod kątem 30 stopni. Jednak nie we wszystkich pomieszczeniach jest możliwe uzyskanie takiego efektu, dlatego przeważnie wartość ta waha się w przedziale pomiędzy 30 a 36 stopni.
Jednak do najmniej wygodnych schodów należą konstrukcje strome (powyżej 36 stopni) oraz kacze (powyżej 45 stopni).
Doskonale widzą Państwo, że istnieją rozmaite rodzaje schodów. Jeżeli pragną Państwo zasięgnąć informacji odnośnie tej tematyki – zachęcamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania oraz zaproponujemy ciekawe projekty, które spełnią Państwa oczekiwania.